skip to main content
Snipes Academy Header Logo
Star
Star
Star
Star
Star
Star
Star
Star
Star

 

Star FACULTY AND STAFF Star

Click here for Snipes Academy staff accomplishments

+ Staff with Academically or Intellectually Gifted Certification

* Staff with Academically or Intellectually Gifted Credential

Quick Links
Arts Staff Kindergarten
EC Staff First
Support Staff Second
Cafeteria Third
Custodial Fourth
  Fifth
Administration
Rachel Manning Principal
Stephanie Willis Assistant Principal
Rachael Beckelhimer Assistant Principal
Deborah VanZee Receptionist
Shelley Lennon Treasurer
Angela Richardson Data Manager

 

Kindergarten
Teachers Paraeducators
Christey Bryan Verna Atwood
Lindsay King, Grade Chair Verna Atwood
Courtney Malahias Deborah Frink
Angel Owen Deborah Frink

Top

First Grade
Teachers
Paraeducators
Kellie Oberle, Grade Chair Laura Rouse
Haley Wadsworth Laura Rouse
Stacy Smith Laura Rouse

 

Top

Second Grade
Teachers Paraeducators
Jennifer Goss Veronica Onuh
Paige Holton, Grade Chair Veronica Onuh
Danielle Nista Veronica Onuh
Clary French Veronica Onuh

Top

Third Grade
Teachers Paraeducators
Sabrina Keckley, Grade Chair  
Marinda King  
Victoria LaRusso  
 

Top

Fourth Grade
Teachers  
Mary Costello  
Mandi Kausak  
Laura Pawlowski, Grade Chair  
Maura Stewart O'Mahony  

Top

Fifth Grade
Teachers  
Chelsea Lafferty, Grade Chair  
Julie Horne  
Emily Ool  
Benjamin Stallings  

Top

Arts Staff
Jeneen Cleare Dance
Mary Alice Hudson Design
Christa Faison, Chair Music/Strings
Cassandra Kane Visual Arts
Coreay Houser PE
Stacy Menzies Media Coordinator
Mollie Paen AIG
Jake Yates Music/Band

Top

EC Staff
Nakita Thomas, Chair Resource
Pam Richardson Resource
Beth Bair ISCS
Beth Forbes ISCS
Philip Bowles ISCS
Nancy Taverna ISCS
Kelly Smith ISCS
Marcus Robinson Paraeducator
Julie Duffy Paraeducator
Scott Griffin Paraeducator
Stephanie Wall Paraeducator
Schana Graham Paraeducator
Kerry McMillian Paraeducator
Patrice Tierney Paraeducator

Top

Support Staff
Karey Smythe Nurse
Yolanda Blount-Wood Mental Health
Karley Sokolowski Psychologist
Kate Cherry ESL
Suzanna Latham Whitfield Social Worker
Janice Wade Speech
Teresa Tomsic OT
Dayla Simon Communities in Schools Student Support Specialist
Louise Walston School Counselor (Grades K, 1, 5)
Webster Guthrie School Counselor (Grades 2, 3, 4)
Linda Dunn K-5 Instructional Coach
Erika Ancuta MTSS Coordinator
TBD School Resource Officer

Top

Cafeteria Staff
Gayle Sutton-Karnes Manager
Lamisha Boynton-Wilson  
Diane Katerelo  
Jackie Oliver  
Rosa Utley  

Top

Custodial Staff
Levy Robinson Senior Custodian
Qua'Shaun Stukes  
James Hines  
Fayla Johnson  
Arlene McNeil  
Barbara Sansbury  

Top